Home News Alicja Halicka
PDF Print E-mail
                     

cover

                                       

Alicja Halicka, Mistrzowie École de Paris


Wystawa czynna: od 23 września 2011 – 31 grudnia 2011
Wernisaż: 22 września, o godz.  19.30
Kurator: Artur Winiarski


Wydarzenia towarzyszące:

Międzynarodowa sesja naukowa: „Artystki polskie w środowisku paryskim: wokół Alicji Halickiej”, Villa la Fleur,  Piątek 23 września 2011, godz. 10.00

Wystawa poświęcona czołowej polskiej kubistce Alicji Halickiej (1889-1974) ma charakter retrospektywny.

Alicja Halicka [wł. Alicja Rosenblatt] była artystką awangardową i wszechstronną. W rodzimym Krakowie studiowała malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet prowadzonej przez Marię Niedzielską. Przez krótki okres czasu studiowała również w Monachium, by w 1913 r. osiedlić się w Paryżu. W tym samym roku Halicka wyszła za mąż za malarza Ludwika Markusa [Louisa Marcoussisa]. Jej prace były eksponowane na paryskich Salonach: Niezależnych, Jesiennym i Tuileryjskim.  We wczesnym okresie twórczości, artystka inspirowała się malarstwem Paula Cézanne’a.

 

nmcubistePodczas I Wojny Światowej, Alicja Halicka malowała kompozycje kubistyczne.

Obrazy te zachowały się do naszych czasów w niewielkiej ilości. Część z nich zostało zniszczonych, najprawdopodobniej przez samą artystkę, pozostałe obrazy przebywały w Normandii, skąd wróciły do Paryża po kilkudziesięciu latach.

Wśród paryskich znajomych Halickiej znaleźli się m.in.: Guillaume Apollinaire,  Georges Braque, André Breton, Max Ernst oraz Jean Arp.

W połowie lat 20-tych Alicja Halicka tworzyła cykl oryginalnych kolaży, które przyjęło się określać mianem „Wytłaczanych romansów”.

balkonHalicka tak o nich pisała:

W tych maleńkich obrazkach, które miały zarazem coś z szopki, zabawki i kolorowej pocztówki w stylu roku 1900, starałam się bez fałszywego wstydu i bez skrępowania wyrazić czasem sentymentalne, czasem poetyckie, a czasem nieco szalone pomysły, jakie przychodziły mi do głowy.

Alicja Halicka, Wczoraj, 1971, s. 90.


W latach 1935–1938 Halicka pracuje w Stanach Zjednoczonych. Projektuje wówczas inscenizacje i kostiumy do baletów, współpracując z Igorem Strawińskim i Georgem Balanchinem.

Halicka pracuje również dla Heleny Rubinstain  – twórczyni imperium kosmetyków oraz jednej z najbardziej bogatych i wpływowych kobiet tamtego czasu.

Po II Wojnie Światowej w 1946 r. Halicka wydaje wspomnienia zatytułowane Hier (Souvenirs). Polska edycja, zatytułowana Wczoraj, ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 1971 r.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Halicka maluje m.in. cykle związane z podróżami do Polski oraz Indii.


Wystawie towarzyszy monografia "Alicja Halicka", z tekstem Krzystofa Zagrodzkiego, wydana przez Villa La fleur i Muza SA.

Patronat medialny wystawy: