Home Artists

Ankieta

Artysta, którego widział(a)byś w Twoich zbiorach
 

banner1

                     

cover

                                   

SIMON MONDZAIN

(1887-1979)


MISTRZOWIE

ÉCOLE DE PARIS

 

Villa la Fleur, Konstancin-Jeziorna   

21 września -31 grudnia 2012

Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie 

14 stycznia – 30 kwietnia 2013


Kurator: Artur Winiarski

 

Simon Mondzain – urodzony w Chełmie wychowanek krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Teodora Axentowicza i Józefa Pankiewicza, większość życia spędził we Francji oraz w Algierii.

 

Amadeo Modigliani, Portret Mondzaina

Artysta związany ze środowiskiem École de Paris przyjaźnił się m.in. z Mojżeszem Kislingiem i Henrykiem Haydenem. W Paryżu poznał wiele znakomitych osobistości świata kultury m.in.: Guillaume'a Apollinaire’a, André Deraina, Leonarda Foujitę, Othona Friesza, Maxa Jacoba, Amadeo Modiglianiego, Pabla Picassa, André Salmona, Maurice'a Vlamincka oraz Ossipa Zadkine’a.

W początkowym okresie twórczości Mondzain posługiwał się symbolem i alegorią, podejmując tematykę o zabarwieniu egzystencjalnym czy religijnym.  Olbrzymi wpływ na jego twórczość wywarła I Wojna Światowa, w której artysta brał czynny udział zasilając szeregi Legii Cudzoziemskiej. Wtedy powstawały kompozycje figuralne ("św. Franciszek", 1914-18; "Człowiek z listem (Paradoks)", 1915, "Głód", ok. 1915; "Pro Patria", 1916; "Mnich (Samotność)", 1918). Postacie na obrazach Mondzaina o ascetycznym wyglądzie, ujęte w uproszczonych zgeometryzowanych formach - nawiązywały do wczesnej twórczości André Deraina.


Martwa naturaSimon Mondzain był znakomitym pejzażystą. W latach dwudziestych artysta dużo podróżował, głównie na południe Francji i do Hiszpanii, gdzie odwiedził m.in.: Saint-Paul-de-Vence, Collioure, Solliès-Pont, Toulon oraz Fuentarabię. Powstały wówczas pejzaże, w których artysta skupiał się na problemach światła oraz koloru. Jego paleta znacznie się rozjaśniła, a gama kolorystyczna została w sposób znaczny wzbogacona.   

SolliesW 1925 roku po raz pierwszy wyjechał do Algierii, gdzie od lat trzydziestych, aż do 1962 r. przebywał z przerwami. W Algierze spędził II Wojnę Światową, pomagając polskiej poloni i współtworząc Dom Polski. W Algierii artysta malował sceny rodzajowe, ("Arabscy muzycy", 1937) portrety ("Baya", 1925; "Jamina ", 1927)  oraz  liczne pejzaże ("Villa Abt-el-Tif", 1925; "Willa w Bouzareah", 1925; "Admiralicja w Algierze", 1933; "Plac Rządowy w Algierze", ok. 1935).

Obrazy Mondzaina znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach na świecie oraz w muzeach państwowych (w m.in. Musée National des Beaux-Arts d'Alger, Musée National d'Art Moderne Centre Pompidou, Musée d'art et d'histoire du Judaïsme w Paryżu, Musée des Beaux Arts de Limoges, Musée des Beaux Arts de Nantes, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli).

Wystawa współorganizowana przez Villa la Fleur oraz Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie odbywa się w setną rocznicę osiedlenia się Mondzaina w Paryżu. Składa się z blisko 150 obrazów olejnych i rysunków, głównie ze zbiorów muzeum Villa la Fleur oraz z prywatnych kolekcji w Polsce i Francji.

 

algier

Patronat medialny wystawy: