Home News „Poeta zamordowany”? Walka o dziedzictwo Guillaume’a Apollinaire’a
PoetaZamordowany
   

„Poeta zamordowany”?

Walka o dziedzictwo Guillaume'a Apollinaire'a


Wykład specjalny Marii Muszkowskiej

Sobota 1 grudnia 2018, godzina 12.00 


Wydarzenie towarzyszy obchodom 100-lecia śmierci Guillaume’a Apollinaire’a oraz 140. rocznicy urodzin Louisa Marcoussisa.  

Obowiązuje standardowy bilet wstępu na wystawę 15 zł/os.

___


Opis wykładu:

U progu XX w. pozycja Guillaume’a Apollinaire’a (1888–1918) jako wiodącego poety awangardowego (autora „Alkoholi” czy „Poety zamordowanego”), porte-parole kubizmu, patrioty, a także twórcy pojęcia surrealizm była już dobrze ugruntowana. Za życia Apollinaire zajmował te i inne stanowiska, niwelując swoją postawą sprzeczności leżące u podwalin reprezentowanych poglądów. Jednak wszechstronność i otwartość poety nie przetrwały jego śmierci w 1918 r. Na początku lat 20. stało się jasne, że istnieje wiele wizerunków Apollinaire’a w kulturze współczesnej – niektóre z nich o głęboko antagonistycznym charakterze. Zagadnienie dziedzictwa Apollinaire’a było przez kolejne dekady szeroko dyskutowane na łamach prasy francuskiej, stając się niejednokrotnie źródłem napięć w środowisku artystycznym Paryża. Celem wykładu jest przywołanie debaty towarzyszącej projektom pomnikowych realizacji w hołdzie Apollinaire’owi autorstwa Pabla Picassa oraz pozornie drugoplanowego, lecz bogatego w znaczenia cyklu akwafort do tomu poezji „Alkohole" Louisa Marcousssisa. Analiza powstałych w latach 20. i 30. prac posłuży szerszej refleksji na temat procesów formowania pamięci, odtwarzania i generowania otaczającej nas rzeczywistości.

 

     

____

O Marii Muszkowskiej:

Historyczka sztuki i kuratorka w Villi la Fleur. Zajmuje się badaniami nad recepcją kubizmu i surrealizmu, twórczością Louisa Marcoussisa.