Home News
Latest
PoetaZamordowany
   

„Poeta zamordowany”?

Walka o dziedzictwo Guillaume'a Apollinaire'a


Wykład specjalny Marii Muszkowskiej

Sobota 1 grudnia 2018, godzina 12.00 


Wydarzenie towarzyszy obchodom 100-lecia śmierci Guillaume’a Apollinaire’a oraz 140. rocznicy urodzin Louisa Marcoussisa.  

Obowiązuje standardowy bilet wstępu na wystawę 15 zł/os.

___


Opis wykładu:

U progu XX w. pozycja Guillaume’a Apollinaire’a (1888–1918) jako wiodącego poety awangardowego (autora „Alkoholi” czy „Poety zamordowanego”), porte-parole kubizmu, patrioty, a także twórcy pojęcia surrealizm była już dobrze ugruntowana. Za życia Apollinaire zajmował te i inne stanowiska, niwelując swoją postawą sprzeczności leżące u podwalin reprezentowanych poglądów. Jednak wszechstronność i otwartość poety nie przetrwały jego śmierci w 1918 r. Na początku lat 20. stało się jasne, że istnieje wiele wizerunków Apollinaire’a w kulturze współczesnej – niektóre z nich o głęboko antagonistycznym charakterze. Zagadnienie dziedzictwa Apollinaire’a było przez kolejne dekady szeroko dyskutowane na łamach prasy francuskiej, stając się niejednokrotnie źródłem napięć w środowisku artystycznym Paryża. Celem wykładu jest przywołanie debaty towarzyszącej projektom pomnikowych realizacji w hołdzie Apollinaire’owi autorstwa Pabla Picassa oraz pozornie drugoplanowego, lecz bogatego w znaczenia cyklu akwafort do tomu poezji „Alkohole" Louisa Marcousssisa. Analiza powstałych w latach 20. i 30. prac posłuży szerszej refleksji na temat procesów formowania pamięci, odtwarzania i generowania otaczającej nas rzeczywistości.

 

     

____

O Marii Muszkowskiej:

Historyczka sztuki i kuratorka w Villi la Fleur. Zajmuje się badaniami nad recepcją kubizmu i surrealizmu, twórczością Louisa Marcoussisa.

 
PDF Print E-mail

 

Antoine 


Serdecznie zapraszamy na promocję

wydanego przez Urząd Miasta Sieradz 

albumu Antoine”

 

Spotkanie z autorką
Ewą Ziembińską
historyk sztuki

Gość specjalny
Jaga Hupało 

kreatorka fryzur

 


Sobota 29.09.2018 r., godzina 12:00


Wydarzenie towarzyszy wystawie “Kobiety Montparnasse’u” zorganizowanej przez Villa la Fleur. 
Obowiązuje standardowy bilet wstępu na wystawę 15 zł/os.

 

Mistrz fryzjerski Antoni Antoine Cierplikowski podczas pracy w swojej pracowni Fot. NAC

Nieprzypadkowy człowiek - przypadkiem ponownie odkryty dla świata. Antoine Cierplikowski - król fryzjerów i fryzjer królów. Dla mieszkańców Sieradza dawniej ekscentryczny Antek, dzisiaj powód do dumy. Przez 91 lat pisał swój alfabet, którym na nowo definiował piękno, dyktował trendy i zachwycał wielkich tego świata. Uczył nie tylko nowego spojrzenia na piękno, ale również tolerancji, akceptacji dla tego, co nowe i nieznane, odwagi i wiary we własne siły.

Nazywany sułtanem fryzjerstwa, Napoleonem ondulacji i dyktatorem piękna był przede wszystkim wulkanem kreatywności. Nie zgadzał się na kompromisy i nie wybierał utartych ścieżek - poszukiwał, odkrywał, dociekał. Dzisiaj swoim ekscentrycznym życiem uczy nas odwagi do przełamywania stereotypów i odkrywania nowych dróg. Uczy nas patrzenia z innej perspektywy, uczy nas jak być otwartym i czerpać z życia wszystko i mimo wszystko.


SARA LIPSKA, Dwie twarze Antoine'a, 65 x 54 cm, Olej, płótno, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddział Muzeum Narodowego w WarszawieTakie właśnie było życie Antoniego Cierplikowskiego i taki jest alfabet, który na jego podstawie stworzyliśmy. Feeria barw pięknych strojów, subtelność i wyrafinowanie fryzur, monumentalne rzeźby i oryginalny teatr. To tylko przystanki jego życia, ale przystanki, które dzisiaj stają się inspiracją dla nowych pokoleń.

Oddajemy do Waszych rąk alfabet Antoniego. Niech będzie inspiracją, dla której granicą będą tylko Wasza wyobraźnia i kreatywność. Niech będzie przyczynkiem do poznania nowych perspektyw, przełamywania, rozwoju i budowania świata na własnych zasadach.



Paweł Osiewała 
Prezydent Miasta Sieradza

Mistrz fryzjerski Antoni Antoine Cierplikowski w swojej rezydencji w Paryżu, Fot. NAC

 


 
PDF Print E-mail

REWOLUCJA W MODZIE. KOBIETA NOWOCZESNA LAT 20-TYCH

 Specjalne wydarzenie: Sobota 22 września godzina 12.00 


   

1920

Chciałabyś się przenieść w lata 20.? Dołącz do nas podczas specjalnego wykładu i pokazu mody strojów z kolekcji  kostiumograf Zuzanny Markiewicz. Chętne przedstawicielki płci pięknej zapraszamy do aktywnego udziału w pokazie - przymierzenia ubiorów inspirowanych krojami Szalonych lat 20. oraz sesji zdjęciowej, której wyniki opublikujemy na naszym fanpage’u.

 

Zapraszamy serdecznie 22.09 (sobota) w godzinach 12.00-14.00.

Wykład specjalny Zuzanny Markiewicz  REWOLUCJA W MODZIE. KOBIETA NOWOCZESNA LAT 20-TYCH


Wydarzenie towarzyszy wystawie “Kobiety Montparnasse’u” zorganizowanej przez Villa la Fleur. Obowiązuje standardowy bilet wstępu na wystawę 15 zł/os.

 

Opis wykładu:

Wykład podejmuje zagadnienie nowoczesności z punktu widzenia kobiety. Tradycja estetyczna XIX wieku wobec zmian społecznych, politycznych i cywilizacyjnych, wyczerpuje się dając pole zjawisku mody. Rygorystycznie określony kanon piękna ubioru, dostępny dotąd jedynie arystokracji, zostaje uwolniony i przechodzi w wymiar życia codziennego. Charles Baudelaire właśnie w modzie dostrzeże odzwierciedlenie nowego rodzaju piękna – dynamicznego, zmiennego, a zarazem zawierającego element nieskończoności. Ubiór staje się formą ekspresji, manifestacji osobowości i formą sztuki. W tym przewartościowanym świecie pojawia się postać kobiety nowoczesnej – radykalnie odrzucającej opresję gorsetu i manifestującej własną tożsamość. Kobiecość zaczyna być definiowana na nowo i dopełniana przez wyrafinowaną i zmysłową estetykę ubioru.  

 

O Zuzannie Markiewicz

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Posiada tytuł doktora filozofii. W swojej twórczości łączy oba obszary projektując kostiumy filmowe, operowe, teatralne i musicalowe. (m.in. "Rigoletto" reż. P. Bosisio, "Les Miserables" reż. Z. Macias, "Wiele Demonów" reż. M. Grabowski, "Kto nie ma, nie płaci" reż. P. Bikont, "Martin Luther. The idea that change the world" reż. D. Batty)

                                     dame

 

 

 

posterkm 


Wystawa „Kobiety Montparnasse’u” opowiada o artystkach i muzach, emigrantkach żyjących i tworzących w Paryżu w pierwszej połowie XX w.; kobietach bohemy w czasach emancypacji zarówno artystycznej, jak i obyczajowej. Jej narracja pragnie opowiedzieć o tym burzliwym okresie w dziejach z odmiennej niż dominująca perspektywy: nie poprzez nowoczesne postawy artystyczne, lecz z punktu widzenia formułującego się wówczas na ich tle głosu kobiet.

Towarzysząca obchodom 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych wystawa jest okazją z jednej strony do przywołania perspektywy kobiet herstorii, z drugiej zaś do refleksji na temat pozycji emancypantek w środowisku École de Paris. Pokaz prac z kolekcji Marka Roeflera wzbogacony został o eksponaty z kolekcji prywatnych. Szczególne miejsce wśród prezentowanych obrazów przypada realizacjom Tamary de Łempickiej, której twórczość, kariera artystyczna i życie prywatne ucieleśniały ideę wolności i równości płci. Na wystawie można oglądać również prace artystek takich jak Alicja Halicka, Mela Muter, czy Zofia Stryjeńska; a ponadto: Ksenia Bogusławska-Puni, Esther Carp, Alice Hohermann, Nathalie Kraemer, Sonia Lewitska, Mewa Łunkiewicz-Rogoyska, Maria Marevna, Stefania Ordyńska, Chana Orloff, Zofia Piramowicz, Valentine Prax, Zofia Szymberska, Olga Slom. Całość dopełniają wizerunki najważniejszych muz-emancypantek XX w. w tym „królowej Montparnasse’u” Kiki, Aïchy Goblet, Misi Godebskiej i Heleny Rubinstein.


Najbliższe daty otwarcia muzeum:

 

10.01. 2019 (czwartek) – w godzinach 10.00–16.00

 

24.01. 2019 (czwartek) – w godzinach 10.00–16.00

26.01. 2019 (sobota) – w godzinach 10.00–16.00

 

 

 




 
Lambert-Rucki w Wysokim C PDF Print E-mail

Lambert-Rucki w Wysokim C









 


Sylwetka twórcza Lamberta-Ruckiego została zaprezentowana w programie

telewizyjnym Małogrzaty Ziętkiewicz "Wysokie C".

Serdecznie polecamy materiał filmowy do obejrzenia

na stronie Telewizji Polsat.  

 


Page 1 of 5